Opieka nad pacjentem jest niezwykle angażującym zadaniem. Opiekun – zarówno prawny, jak i faktyczny (więcej o tym, kim jest opiekun prawny i jakie prawa mu przysługują przeczytasz w tym artykule) towarzyszy pacjentowi we wszystkich czynnościach dnia codziennego, pomaga w kwestiach związanych z leczeniem oraz wspiera go psychicznie. Opieka nad chorym może być również dużym wyzwaniem finansowym szczególnie, jeśli opiekun rezygnuje ze swojej aktywności zawodowej, aby cały swój czas poświęcić bliskiej osobie zmagającej się z chorobą. Warto zatem wiedzieć, jakie świadczenia finansowe przysługują opiekunowi w związku z opieką nad pacjentem.
Prawo opiekuna do pobierania emerytury lub renty za pacjenta
Jedną z form wsparcia finansowego, na które może liczyć opiekun, jest pobieranie emerytury lub renty, która przysługuje pacjentowi.
Zasiłek opiekuńczy za czas sprawowania opieki nad dzieckiem lub osobą bliską
Opiekunom, którzy podlegają społecznemu ubezpieczeniu chorobowemu, przysługuje prawo do zasiłku opiekuńczego za czas opieki nad pacjentem. Okres, na jaki może być przyznany zasiłek opiekuńczy dla opiekuna, zależy od sytuacji. Jest to:
- 60 dni w roku kalendarzowym w przypadku sprawowania opieki nad chorym dzieckiem w wieku do 14 lat;
- 30 dni w roku kalendarzowym, jeśli opieką otaczane jest chore dziecko legitymujące się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału (na co dzień) opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji do ukończenia 18 lat;
- W przypadku dziecka legitymującego się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału (na co dzień) opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji do ukończenia 18 lat – 30 dni w roku kalendarzowym – w sytuacji:
- Porodu lub choroby małżonka ubezpieczonego lub rodzica dziecka, stale opiekującego się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia temu małżonkowi lub rodzicowi sprawowanie opieki
- Pobytu małżonka ubezpieczonego lub rodzica dziecka, stale opiekującego się dzieckiem, w szpitalu albo innym zakładzie podmiotu wykonującego działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne.
Więcej informacji na temat praw przysługujących opiekunom osób chorych znajdziecie w Karcie Praw Opiekuna.