Sterole roślinne: Czym są i jak wpływają na zdrowie?
Nikogo nie trzeba przekonywać, że nasze zdrowie w dużej mierze zależy od naszego sposobu żywienia. Dane wskazują, że 67% osób powyżej 20 r.ż. w naszym kraju ma na zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi czyli oznacza to, że problem nieprawidłowego poziomu cholesterolu dotyka 20 mln. Polaków. Okazuje się również, że coraz młodsze osoby borykają się z nieprawidłowymi wynikami profilu lipidowego we krwi. Z myślą o wsparciu naszego serca, układu sercowo-naczyniowego, warto zwrócić uwagę na sterole, które znajdziemy w niektórych produktach roślinnych. Mają one podobną budowę do cholesterolu, ale różnią się działaniem. Sterole roślinne, dzięki swoim właściwościom mogą pomóc w obniżeniu poziomu cholesterolu we krwi, co co z kolei zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia. Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj dalej!
Zacznijmy od początku – czym są sterole roślinne? Jak działają?
Sterole roślinne (fitosterole) to grupa związków chemicznych, które występują w roślinach. Sterole roślinne zmniejszają wchłanianie w przewodzie pokarmowym i zwiększają jego wydalanie z organizmu a przez to obniżają stężenie cholesterolu we krwi. Działania steroli zatem prowadzą do obniżenia stężenia cholesterolu we krwi, który jest jednym z głównych czynników rozwoju chorób sercowo-naczyniowych.
Gdzie mogę znaleźć sterole roślinne?
Naturalnym źródłem fitosteroli są rośliny, takie jak kukurydza, rzepak, słonecznik, orzechy, migdały, nasiona dyni, kiełki pszenicy oraz niektóre owoce i warzywa oraz rośliny strączkowe. Najbogatszym źródłem steroli roślinnych są oleje roślinne, takie jak olej kukurydziany, rzepakowy i słonecznikowy. Na rynku można znaleźć również produkty wzbogacane w fitosterole takie jak jogurty, dostępne są suplementy diety.
Obniżanie cholesterolu – prawidłowa dieta!
Obniżenie stężenia cholesterolu we krwi wpływa prewencyjnie na nasz układ sercowo-naczyniowy. Wysoki poziom cholesterolu przyczynia się do rozwoju miażdżycy i choroby wieńcowej, która może prowadzić do zawału serca, miażdżyca może powodować również udaru mózgu. Dlatego zadbanie o prawidłową dietę jest tak ważne w profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych. Czy wiesz, że dzienne spożycie 1,5-3 g steroli roślinnych obniża poziom cholesterolu o 7-12,5 % w ciągu 2-3 tygodni? Jeśli jesteś osobą, która ma zaburzenia lipidowe, w tym m.in. podwyższony poziom cholesterolu całkowitego i/lub cholesterolu LDL tzw. „złego” cholesterolu, warto wprowadzić produkty bogate w sterole roślinne do codziennej diety, w tym produkty wzbogacane lub suplementy diety ze sterolami. Pamiętaj, że jeśli przyjmujesz już jakieś leki na obniżenie poziomu cholesterolu, skonsultuj się w sprawie zmian w diecie z lekarzem lub dietetykiem.