4 października odbyła się konferencja prasowa inaugurująca program szkoleń dla pielęgniarek udzielających świadczeń w warunkach domowych – Akademię Opieki Długoterminowej. Projekt to odpowiedź na wskazywaną przez WHO potrzebę stworzenia i rozwijania kadry medycznej jako jednego z filarów kompleksowego systemu opieki długoterminowej.
Notowane w Polsce wydatki na długoterminowe świadczenia pielęgnacyjne (w domu i w ramach opieki stacjonarnej) są ponad trzykrotnie niższe od średniej Unii Europejskiej i plasują nas na końcowych miejscach rankingu. Konieczność usystematyzowania opieki długoterminowej w naszym kraju wskazali zebrani podczas spotkania eksperci:
- dr n. med. Przemysław Matras, Sekretarz Polskiego Towarzystwa Żywienia Klinicznego, członek POLSPEN,
- mgr Zofia Małas, Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych
- dr hab. med. Maciej Sopata, Skarbnik Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran
- prof. Maciej Krawczyk, Prezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów
- Agnieszka Tomasiak, Prezes poradni żywieniowej Nutrimed, reprezentująca organizatora projektu firmę Nutricia
- Sebastian Szyper, Prezes Stowarzyszenia Udarowcy – Liczy się Wsparcie
- Janina Strojek, opiekun pacjenta przewlekle chorego po udarze
Odpowiedzią na chęć rozwijania swoich kompetencji przez personel pielęgniarski jest zainicjowana przez Nutricię Akademia Opieki Długoterminowej, czyli największy w Polsce program bezpłatnych szkoleń skierowany do pielęgniarek długoterminowych i środowiskowych udzielających świadczeń w warunkach domowych.
W ramach pierwszej edycji w 7 miastach w Polsce uczestniczące w programie pielęgniarki długoterminowe i środowiskowe podczas 2 dni szkoleń będą mogły zdobyć wiedzę teoretyczną z zakresu żywienia, rehabilitacji, leczenia ran i odleżyn, a następnie wypróbować ją podczas warsztatów praktycznych.
Docelowo w ramach Akademii Opieki Długoterminowej swoje kwalifikacje zwiększy 1600 pielęgniarek, które tym samym będzie w stanie pomóc tysiącom pacjentów, którym udzielają świadczeń w warunkach domowych.
Do głównych Partnerów programu należą: Stowarzyszenie Udarowcy – Liczy się wsparcie oraz firma Convatec. Projekt został objęty Patronatem honorowym Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych oraz Patronatem: Krajowej Izby Fizjoterapeutów, Polskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu (POLSPEN) i Stowarzyszenia Apetyt na Życie.