Czy leczenie żywieniowe wydłuża życie chorych na nowotwory? – to tytuł debaty rozpoczynającej XII Letnią Akademię Onkologiczną dla Dziennikarzy, która w dniach 17-19 sierpnia odbyła się w Warszawie. Organizatorami wydarzenia były Fundacja im. dr. Macieja Hilgiera oraz Polska Liga Walki z Rakiem, a jednym z partnerów Fundacja Nutricia!
W debacie udział wzięli świetni eksperci: prof. Przemysław Matras – prezes Polskie Towarzystwo Żywienia Klinicznego, dr Paweł Kabata z Kliniki Chirurgii Onkologicznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, dr Joanna Grupińska – dietetyczka z Wielkopolskiego Centrum Onkologii oraz Elżbieta Brzozowska , której mąż zmagał się z rakiem jelita grubego.
Oto najważniejsze wnioski ze spotkania:
- Ryzyko rozwoju niedożywienia powinno być brane pod uwagę już w momencie diagnozy choroby nowotworowej.
- O niedożywieniu może świadczyć niezamierzona utrata 5% masy ciała w ostatnich 3 miesiącach – dobrym wskaźnikiem są luźniejsze ubrania lub mniejsze porcje jedzenia zjadane przez chorego.
- W procesie regeneracji kluczowe jest białko – zapotrzebowanie na ten składnik u chorego na raka wzrasta prawie dwukrotnie!
- Odpowiednio wcześnie zastosowane żywienie medyczne może pozytywnie wpływać na efekty leczenia, zmniejszać ilość efektów niepożądanych, poprawiać jakość życia pacjenta, a w rezultacie prowadzić do jego wydłużenia.