„Każdy z nas” – X edycja


X edycja kampanii „Żywienie medyczne – Twoje posiłki w walce z chorobą” jest realizowana pod hasłem: „Każdy z nas”. W 2025 roku podejmuje temat, który łączy nas wszystkich, przypominając, że choroba jest demokratyczna i może dotknąć każdego bez wyjątku.

 

 

Rola opiekuna to ogromne wyzwanie, które wymaga empatii, zaangażowania, ale także wiedzy i odpowiedniego wsparcia. Opiekunowie często muszą łączyć codzienne obowiązki z pracą zawodową, co dodatkowo podkreśla wagę rozwiązań systemowych i edukacyjnych.

 

Dlaczego „Każdy z nas”?

 

Choroby cywilizacyjne, takie jak nowotwory, schorzenia neurologiczne, otyłość, cukrzyca czy choroby kardiologiczne, dotykają coraz większej liczby Polaków. Dodatkowo jesteśmy starzejącym się społeczeństwem. Stale rośnie liczba osób wymagających opieki, co staje się jednym z największych wyzwań społecznych.

Żywienie medyczne – ważne wsparcie procesu leczenia

 

Poprzez tegoroczną edycję kampanii chcemy podkreślić, że odpowiednie żywienie wspiera leczenie, przyspiesza rekonwalescencję i poprawia jakość życia, pomagając zarówno pacjentom, jak i ich bliskim w codziennych wyzwaniach. Używamy też sformułowań takich jak moc, siła czy nadzieja, żeby pokazać jakie hasła przyświecają Fundacji Nutricia w realizacji kampanii „Żywienie medyczne – Twoje posiłki w walce z chorobą”.

 

 

Edukacja i świadomość – klucz do przygotowania

 

Niezależnie od wieku, sytuacji życiowej czy statusu społecznego każdy z nas stanie się pacjentem i opiekunem. To uniwersalne przesłanie  jest szczególnie istotne w obliczu dynamicznych zmian demograficznych w Polsce. Choroba może pojawić się nagle,  w najmniej oczekiwanym momencie, nie zważając na nasze plany, nie zna barier ani wyjątków. Warto w miarę dostępnych środków i możliwości się do niej „przygotować” – m.in. dzięki edukacji i budowaniu świadomości na temat roli żywienia medycznego w procesie terapeutycznym. 

 

Historie opiekunów i pacjentów możecie śledzić na naszym Instagramie @JestemOpiekunem

X edycja kampanii została zainaugurowana 12 lutego, jako element obchodów Ogólnopolskiego Dnia Opiekuna

 

– na Dworcu Centralnym w Warszawie stanęła nietypowa instalacja, która skłaniała przechodniów do zatrzymania się i głębszej refleksji. Interaktywne lustro stawiało przechodniom pytanie: „Czy znasz swoją przyszłość?”

 

– uzupełnieniem obchodów była kampania outdoorowa w przestrzeni miejskiej Warszawy. W samym sercu stolicy – m.in. na Placu Unii Lubelskiej, przy Złotych Tarasach czy w pobliżu Dworca Warszawa Śródmieście – wśród codziennego zgiełku, pojawiły się wizerunki pacjentki i opiekunów, opatrzone inspirującymi hasłami, które niosą ze sobą trzy kluczowe wartości: siłę, moc i nadzieję.

 

– na zakończenie dnia, Pałac Kultury i Nauki rozbłysnął fioletowym światłem, symbolizującym nadzieję i solidarność z opiekunami i pacjentami w walce z chorobą.

 

 Źródła danych:

  1. Główny Urząd Statystyczny (GUS). Prognoza ludności na lata 2014–2050. Warszawa, 2014.
  2. Ipsos Public Affairs & Danone. (2024). Opiekunowie i żywienie: Raport globalny. Październik 2024.
  3. Nowotwory złośliwe w Polsce. Krajowy Rejestr Nowotworów. Dostęp online: https://onkologia.org.pl/pl/epidemiologia/nowotwory-zlosliwe-w-polsce [dostęp: 31 grudnia 2024].
  4. Gierczyński, J., Kułakowska, A., & Rejdak, K. (2024). Neurologia w Polsce. Stan obecny i perspektywy rozwoju. Warszawa: Polskie Towarzystwo Neurologiczne, Fundacja Zdrowie i Edukacja Ad Meritum.
  5. https://basiw.mz.gov.pl/mapy-informacje/mapa-2022-2026/analizy/leczenie-szpitalne/.