„List do Opiekuna” – III edycja


„List do Opiekuna” to akcja społeczna, zrealizowana w ramach III edycji kampanii „Żywienie medyczne – Twoje posiłki w walce z chorobą”, której celem było pochylenie się nad codziennymi problemami opiekunów i zainspirowanie społeczeństwa do docenienia i podziękowania za ich wsparcie w walce z chorobą.

 

Inicjatywę zainaugurował emocjonalny spot z udziałem osób, które doświadczyły w swoim życiu poważnej choroby, takiej jak nowotwór lub udar mózgu – Jerzego Stuhra, Joanny Zielewskiej i Tomasza Ciepłego. W tej dwuminutowowej, emocjonalnej opowieści, wystąpili ze swoimi najbliższymi, którzy byli dla nich nieocenionym wsparciem w trakcie walki o powrót do zdrowia.

Cieszę się bardzo, że wziąłem udział w tym nagraniu. Mogłem wreszcie podziękować mojej żonie głośno i publicznie. I to zostanie – dzięki magicznej sztuce filmu będzie na zawsze dla naszych wnuków i ich rówieśników świadectwem poświęcenia, lojalności, miłości mówił prof. Jerzy Stuhr, który doświadczył choroby nowotworowej.

Myślę, że ten spot przyniesie wiele wzruszenia i radości opiekunom, bo wyrażona wdzięczność buduje poczucie szczęścia i wiarę w sens, i moc sprawczą opiekuńczych działań – dodaje Barbara Stuhr. 

 

Spot był okazją do podziękowania opiekunom za ich wsparcie i nieocenioną pomoc w jednym z najtrudniejszych okresów ich życia, jakim była walka o zdrowie. Akcję wsparł także ks. dr Arkadiusz Nowak z Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej.

Aby słowa wdzięczności dotarły do opiekunów, do akcji mógł włączyć się każdy poprzez napisanie symbolicznego listu z podziękowaniem za ich wysiłek i nieocenioną rolę. Część nadesłanych listów stała się elementem wystawy podsumowującej akcję. Swoje listy przekazały zarówno osoby prywatne, jak i znane, m.in. Jerzy Stuhr, Edyta Geppert, Michał Figurski, Maciej Orłoś czy Robert Janowski. Wystawa została zaprezentowana w dniach 3-12 października 2018 roku przy Domach Towarowych Wars Sawa Junior w Warszawie.

Ogólnopolski Dzień Opiekuna został powołany podczas inauguracji wystawy „List do Opiekuna”, która miała miejsce w październiku 2018 roku w Warszawie. Inicjatywa była możliwa dzięki zaangażowaniu ośmiu organizacji pacjentów, zainspirowanych akcją społeczną skierowaną do opiekunów w ramach kampanii edukacyjnej „Żywienie medyczne – Twoje posiłki w walce z chorobą”. Wśród organizacji znalazły się: Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, Fundacja Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych, Mazowieckie Stowarzyszenie Osób z Chorobą Parkinsona, Fundacja „OnkoCafe – Razem Lepiej”, Fundacja EuropaColon Polska, Federacja Stowarzyszeń Amazonki, Fundacja Onkologiczna Alivia oraz Stowarzyszenie „Apetyt na Życie”.

 

Celem Ogólnopolskiego Dnia Opiekuna, obchodzonego corocznie 12-ego lutego, jest zwrócenie uwagi na problemy i potrzeby opiekunów, a także podziękowanie im za ich wsparcie. To także apel o zwiększenie działań edukacyjnych oraz realnej pomocy, która może poprawić jakość życia i ułatwić sprawowanie opieki nad bliskimi chorymi.

 

Data ustanowienia Ogólnopolskiego Dnia Opiekuna została wybrana nieprzypadkowo. Przypada on bowiem dzień po Światowym Dnia Chorego, który obchodzony jest 11-ego lutego. Wybór ma na celu podkreślenie wyjątkowej relacji, łączącej chorego z jego opiekunem.

 

Blisko 90% osób, które zaangażowały się w opiekę nad bliską osobą, znalazło się w takiej sytuacji po raz pierwszy1. Niespodziewana informacja o chorobie nie daje możliwości przygotowania się – ani psychicznego, ani merytorycznego. Większość badanych osób wskazywało, że ich poziom wiedzy na temat opieki nad osobą chorą w momencie podjęcia się jej był średni lub niski. A brak wiedzy nie tylko wpływa na ryzyko popełniania faktycznych błędów, ale również potęguje stres, poczucie bezradności i osamotnienia w problemie.

Od wielu lat obserwuję opiekunów pacjentów. To osoby silne psychicznie, które niejednokrotnie, gdy chory traci nadzieję, nie poddają się i walczą za niego i o niego. Przy tym są bardzo troskliwe i opiekuńcze, każdą chwilę poświęcają swoim bliskim, często zapominając o swoich potrzebach. Niestety inni również często nie pamiętają o ich istnieniu i ogromnej roli, jaką odrywają w życiu pacjenta. Powołanie Ogólnopolskiego Dnia Opiekuna ma na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na tę grupę społeczną, być okazją do pomocy i podziękowania im. Jak pokazują badania opiekunowie zmagają się nie tylko z chorobą bliskiej osoby, ale także z własnymi problemami, takimi jak osamotnienie czy niemoc. Liczę, że powołanie takiego dnia, dla wielu osób będzie okazją do otworzenia się na pomoc opiekunom, która będzie kontynuowana także w inne dni w roku. Jest jeszcze jeden powód, dla którego został utworzony taki Dzień. Ma to być apel o zwiększenie działań edukacyjnych oraz realnej pomocy, tak by poprawić najbliższym pacjentów jakość życia i ułatwić sprawowanie opiekipodkreśla ks. dr Arkadiusz Nowak, prezes Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej.

 

Między innymi właśnie na rolę edukacji we wsparciu opiekunów osób chorych została zwrócona uwaga podczas Ogólnopolskiego Dnia Opiekuna w 2018 roku i organizowanym w tym czasie, przez Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, Forum Liderów Organizacji Pacjentów. Działanie to będzie kontynuowane w kolejnych latach.

 

Zapraszamy do zapoznania się z deklaracją.

Powiązane: