Padaczka (epilepsja) to przewlekłe zaburzenie czynności mózgu o różnym pochodzeniu, bardzo często występujące u najmłodszych dzieci. Aby zminimalizować liczbę napadów padaczkowych i zwiększyć tym samym komfort życia chorego i jego bliskich, stosuje się farmakoterapię. Niestety, w niektórych przypadkach leki nie dają efektów – problem ten dotyka aż 30% pacjentów. Mówimy wówczas o padaczce lekoopornej, którą stwierdza się, gdy liczba napadów nie zmniejsza się pomimo prawidłowego stosowania minimum 2 leków. W tej sytuacji często pomocna okazuje się dieta ketogenna, której stosowanie może przynieść poprawę – u ponad połowy stosujących ją dzieci obserwuje się redukcję napadów epileptycznych o 50%, u 1/3 liczba napadów zmniejsza się o aż 90%, a 10-15% pacjentów doświadcza całkowitego ustąpienia napadów. Czym jest dieta ketogenna i jakich zasad musimy przestrzegać, aby była skuteczna w leczeniu padaczki lekoopornej?
Na czym polega dieta ketogenna?
W ostatnim czasie pojawiło się wiele informacji o stosowaniu diety ketogennej w celu redukcji masy ciała. Wciąż jednak za mało mówi się o jej terapeutycznym zastosowaniu w celu leczenia padaczki lekoopornej. Dieta ta, ze względu na swoją restrykcyjność i duże ograniczenie niektórych grup składników, jest wprowadzana w trakcie hospitalizacji, a przez cały czas terapii pacjent pozostaje pod kontrolą doświadczonego lekarza oraz dietetyka. Jest to ważne szczególnie w przypadku pacjentów z padaczką lekooporną, gdyż nawet najmniejsze odstępstwo od wyliczonych proporcji może skutkować zaburzeniem stanu ketozy, a co za tym idzie, wpłynąć na efekty leczenia.
Dieta ketogenna polega na naśladowaniu stanu metabolicznego, który powstaje w organizmie podczas głodzenia – źródłem energii są wówczas tłuszcze. Takie postępowanie żywieniowe charakteryzuje znaczne zmniejszenie ilości przyjmowanych węglowodanów, zwiększenie spożycia tłuszczów oraz dostosowanie ilości dostarczanego organizmowi białka do wieku i stanu zdrowia pacjenta.