10 lutego, 2025

Kampania społeczna, która dotyczy każdego z nas


12 lutego, Ogólnopolski Dzień Opiekuna, to czas, by zwrócić szczególną uwagę na osoby, które każdego dnia otaczają troską i opieką swoich potrzebujących bliskich. Nie bez powodu mówi się, że opiekunowie to cisi bohaterowie .  Statystyki jasno wskazują, że każdy z nas na jakimś etapie swojego życia  będzie pacjentem i opiekunem, . Dlatego  Fundacja Nutricia inauguruje jubileuszową, X edycję kampanii „Żywienie medyczne – Twoje posiłki w walce z chorobą” pod hasłem „Każdy z nas”.

 

Choroby przewlekłe, hospitalizacje, konieczność opieki nad bliskimi – to rzeczywistość milionów Polaków. W 2023 roku do szpitali trafiło aż 8,54 miliona pacjentów[1] – to niemal co piąty mieszkaniec naszego kraju. Niepokojące statystyki dotyczą także chorób przewlekłych: już 1,35 miliona osób zmaga się z nowotworami[2], a ponad 5 milionów cierpi na schorzenia neurologiczne[3].

 

Opiekunowie – bohaterowie codzienności  

 

Choroba nie wpływa jedynie na pacjentów. Dotyczy również tych, którzy się nimi opiekują. Już 54% Polaków pełniło lub pełni rolę opiekuna, a 58% z nich codziennie towarzyszy swoim bliskim w walce z chorobą. Najczęściej dotyczy to osób z nowotworami (61%), schorzeniami neurologicznymi (27%) oraz cukrzycą (24%)[4]. Z danych badania Opiekunowie i odżywienie”[5] wynika, że opiekunowie zapewniają codzienne wsparcie emocjonalne i towarzystwo, wykonują prace domowe, a także dbają o dietę pacjentów.  Aż 78% respondentów wskazało, że sprawowanie opieki nad osobą chorą wywarło przynajmniej jeden negatywny wpływ na ich życie zawodowe. Pamiętajmy, że opiekunowie to często osoby, które łączą swoje obowiązki zawodowe i rodzinne z codziennym wsparciem dla chorego, często pozostając niewidzialnymi w przestrzeni społecznej.

 

My znamy Twoją przyszłość, a Ty?

 

Aby zwrócić uwagę na fakt, że każdy z nas w pewnym momencie życia stanie  się zarówno opiekunem, jak i pacjentem, Fundacja Nutricia przygotowała ambient na warszawskim Dworcu Centralnym. W sercu akcji znajdzie się interaktywna instalacja, która, wykorzystując lustro, odbija coś więcej niż wizerunek. Pytając o to „Czy znasz swoją przyszłość?” zachęci do refleksji nad zmiennością ról, jakie pełnimy w życiu. Dziś jesteśmy opiekunami, jutro pacjentami – albo odwrotnie, bywa także, że niektórzy łączą te role.

Doświadczenie bycia opiekunem lub pacjentem to coś, co wcześniej czy później wpisuje się w życie każdego z nas.

 

Wyzwania, przed którymi stają pacjenci i opiekunowie, są trudne, ale jednocześnie bliskie każdemu
z nas. Kluczowe jest, by o nich rozmawiać, bo tylko dzięki edukacji i otwartym dyskusjom możemy lepiej zrozumieć ich wagę. Choć życie bywa nieprzewidywalne, do tych ról można się przygotować – przez zdobywanie wiedzy, budowanie świadomości i wzajemne wsparcie, które pomagają stawić czoła nawet najtrudniejszym chwilom. Z pomocą pacjentom i opiekunom przychodzi zalecone przez lekarza żywienie medyczne, które jest integralną częścią leczenia. Wprowadzone odpowiednio wcześnie, dzięki dostarczeniu organizmowi odpowiedniej ilości składników odżywczych wspiera leczenie , a co za tym idzie – także opiekuna – mówi Anna Cywińska, prezes Fundacji Nutricia.

 

Uzupełnieniem obchodów Ogólnopolskiego Dnia Opiekuna będzie kampania outdoorowa w przestrzeni miejskiej Warszawy. W samym sercu stolicy, wśród codziennego zgiełku, pojawią się wizerunki pacjentki i opiekunów, opatrzone inspirującymi hasłami, które niosą ze sobą trzy kluczowe hasła: siłę, moc i nadzieję. Te przesłania mają na celu przypomnienie mieszkańcom i przyjezdnym, jak ważne jest wspieranie bliskich w trudnych momentach i jak wielką wartość ma solidarność. Na zakończenie dnia, Pałac Kultury i Nauki rozbłyśnie fioletowym światłem, symbolizującym nadzieję i solidarność z opiekunami oraz pacjentami, którzy zmagają się z chorobą.

 

– Obchody Ogólnopolskiego Dnia Opiekuna na taką skalę stanowią ważny krok w kierunku podniesienia świadomości społecznej na temat opiekunów i ich roli. Choć często pozostają w cieniu, to właśnie oni codziennie stawiają czoła wyzwaniom, które mogą wydawać się niewidoczne, ale mają ogromne znaczenie. W tym kontekście obchodzenie tego dnia jest przypomnieniem, że oprócz uznania dla ich starań, kluczowe jest stworzenie odpowiedniego wsparcia, które będzie pomagać im w codziennych obowiązkach. I to nie tylko w formie słów, ale konkretnych działań. Niezwykle cieszy nas, że to właśnie dzięki inicjatywie m.in. IPPiEZ i Fundacji Nutricia możemy co roku obchodzić Dzień Opiekuna  – mówi Igor Grzesiak, wiceprezes Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej.

 

Jubileuszowa kampania Fundacji Nutricia

 

Fundacja Nutricia wybrała szczególną datę na rozpoczęcie  jubileuszowej, X edycji kampanii „Żywienie medyczne – Twoje posiłki w walce z chorobą”. To właśnie 12 lutego, z okazji Ogólnopolskiego Dnia Opiekuna,  fundacja zwraca uwagę na temat, który dotyczy nas wszystkich. „Każdy z nas” będzie opiekunem lub pacjentem – warto się do tego przygotować zanim życie postawi nas przed wyzwaniem jakim jest choroba.

 

 

.

[1] https://basiw.mz.gov.pl/mapy-informacje/mapa-2022-2026/analizy/leczenie-szpitalne/ 

[2] Nowotwory złośliwe w Polsce. Krajowy Rejestr Nowotworów. Dostęp online: https://onkologia.org.pl/pl/epidemiologia/nowotwory-zlosliwe-w-polsce [dostęp: 31 grudnia 2024] 

[3] Gierczyński, J., Kułakowska, A., & Rejdak, K. (2024). Neurologia w Polsce. Stan obecny i perspektywy rozwoju. Warszawa: Polskie Towarzystwo Neurologiczne, Fundacja Zdrowie i Edukacja Ad Meritum. 

[4] Ipsos Public Affairs & Danone. (2024). Opiekunowie i żywienie: Raport globalny. Październik 2024

[5] Europejskie badanie “Caregivers and Nutrition” przeprowadzone w 4 krajach na próbie 1600 osób w wiekuo od 18 lat, które obecnie opiekują się lub w ciągu ostatnich 5 lat opiekowały się osobami cierpiącymi na raka lub inne schodzenia.