Diagnoza o chorobie często pojawia się niespodziewanie, a nowa sytuacja wymaga nierzadko szybkich i zobowiązujących decyzji. Jedną z nich jest ta o pozostaniu opiekunem. Opieka nad osobą chorą to bardzo angażujące zadanie, które wymaga wielu wyrzeczeń, a mimo to opiekunowie często są niedoceniani i zapomniani przez społeczeństwo. W celu zwrócenia uwagi na problemy i potrzeby osób, które na co dzień opiekują się swoimi najbliższymi oraz podziękowania im za ich nieocenioną rolę, organizacje pacjentów 12 lutego ogłaszają Ogólnopolskim Dniem Opiekuna.
Rola opiekuna w procesie leczenia jest ogromna, pomaga on pacjentowi nie tylko przy wykonywaniu codziennych czynności, ale jest także wsparciem emocjonalnym, które ma kluczowy wpływ na motywację pacjenta do walki z chorobą. W podziękowaniu za bliskość, poświęcenie i czuwanie nad tysiącem spraw dnia codziennego organizacje pacjenckie, zainspirowane kampanią „Żywienie medyczne – Twoje posiłki w walce z chorobą” oraz realizowaną w jej ramach akcją społeczną „List do opiekuna”, która została powołana w celu podkreślenia wyjątkowej roli opiekunów osób chorych, powołały Ogólnopolski Dzień Opiekuna. Będzie on obchodzony co roku dzień po Światowym Dniu Chorego, ustanowionym w kalendarzu na 11 lutego. Ten termin, czyli 12 lutego, został wybrany w celu pokazania unikatowej relacji łączącej chorych z ich opiekunami.
W stworzenie Ogólnopolskiego Dnia Opiekuna włączyło się 8 organizacji pacjentów: Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, Fundacja Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych, Mazowieckie Stowarzyszenie Osób z Chorobą Parkinsona, Fundacja Onkocafe – Razem Lepiej, Fundacja EuropaColon Polska, Federacja Stowarzyszeń Amazonki, Fundacja Onkologiczna Alivia oraz Stowarzyszenie „Apetyt na Życie”.
Opiekun potrzebuje Opiekuna
Ogólnopolski Dzień Opiekuna ma być czasem, w którym społeczeństwo pochyli się nad potrzebami opiekunów osób chorych. To również okazja, by podziękować za ich wysiłek, oddanie i poświęcenie, na które nie każda osoba byłaby gotowa. Jak wynika z badania zrealizowanego w ramach kampanii „Żywienie medyczne – Twoje posiłki w walce z chorobą”, opiekunowie przyznają, że napotykają różne problemy w związku z pełnioną przez nich funkcją i również potrzebują wsparcia. Wśród trudności związanych z opieką nad chorym ponad połowa osób (51%) skarży się na zmęczenie fizyczne, wyczerpanie, a 46% na brak czasu dla siebie. Jak sami opiekunowie przyznają, jedną z największych przeszkód jest poczucie bezradności i samotność[1].
Od wielu lat obserwuję opiekunów pacjentów. To osoby silne psychicznie, które niejednokrotnie, gdy chory traci nadzieję, nie poddają się i walczą za niego i o niego. Przy tym są bardzo troskliwe i opiekuńcze, każdą chwilę poświęcają swoim bliskim, często zapominając o swoich potrzebach. Niestety inni również często nie pamiętają o ich istnieniu i ogromnej roli, jaką odrywają w życiu pacjenta. Powołanie Ogólnopolskiego Dnia Opiekuna ma na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na tę grupę społeczną, być okazją do pomocy i podziękowania im. Jak pokazują badania opiekunowie zmagają się nie tylko z chorobą bliskiej osoby, ale także z własnymi problemami, takimi jak osamotnienie czy niemoc. Liczę, że powołanie takiego dnia, dla wielu osób będzie okazją do otworzenia się na pomoc opiekunom, która będzie kontynuowana także w inne dni w roku. Jest jeszcze jeden powód, dla którego został utworzony taki Dzień. Ma to być apel o zwiększenie działań edukacyjnych oraz realnej pomocy, tak by poprawić najbliższym pacjentów jakość życia i ułatwić sprawowanie opieki – podkreśla ks. dr Arkadiusz Nowak, prezes Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej.
***
Kampania edukacyjna „Żywienie medyczne – Twoje posiłki w walce z chorobą”, zainicjowana w 2016 roku przez Nutricię Medyczną, ma na celu budowanie świadomości na temat żywienia medycznego jako integralnego elementu opieki zdrowotnej. Pierwsza edycja była poświęcona pacjentom onkologicznym, a druga dodatkowo osobom doświadczającym chorób neurologicznych. W drugiej połowie 2018 roku kampania została poszerzona o działania dotyczące żywienia dojelitowego (bezpośrednio do żołądka lub jelita) z uwzględnieniem różnych jednostek chorobowych, w których jest ono stosowane.
Kampanię wspiera wiele towarzystw naukowych i organizacj pacjentów.