Nieprawidłowo odżywiony organizm może być bardziej podatny na powikłania oraz gorzej tolerować leczenie onkologiczne. Dlatego warto obserwować zmiany zachodzące zarówno w naszym sposobie żywienia jak i w naszym ciele, aby nie przegapić pierwszych niepokojących sygnałów. Odpowiedz na kilka pytań, które pomogą Ci rozpoznać, czy występują u Ciebie objawy mogące świadczyć o pogorszeniu stanu odżywienia organizmu, które należy skonsultować z lekarzem lub dietetykiem.
Zaznacz poprawną odpowiedź.
Czy zauważyłeś/łaś niezamierzony spadek masy ciała o 5% lub więcej w ciągu ostatnich 3 miesięcy?
Czy w ostatnim czasie zauważyłeś/łaś, że dotychczas noszone ubrania są luźniejsze, zapinasz pasek na bliższą dziurkę czy Twoja obrączka stała się luźniejsza?
Czy w ostatnim czasie masz poczucie osłabienia i/lub wyczerpania?
Czy Twoje BMI (wskaźnik masy ciała) wynosi 20,5 lub poniżej? (wzór: BMI = masa działa w kg/wzrost w m², np. pacjent waży 50 kg i mierzy 164 cm, to BMI = 50/(1,64)², czyli 18,6)
Czy w ostatnim tygodniu miałeś/łaś mniejszy apetyt lub odczuwałeś/łaś niechęć do jedzenia?
Czy w ostatnim tygodniu zjadałeś/łaś mniej (np. mniej posiłków i/lub mniejsze porcje)?
Czy przez ostatnie min. 2 tygodnie doświadczyłeś/łaś dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego tj. nudności, wymioty, biegunki lub zaparcia?
Nie wskazałeś żadnych z wymienionych sygnałów mogących świadczyć o ryzyku rozwoju niedożywienia. Warto jednak obserwować organizm i regularnie wykonywać test, a w przypadku wystąpienia któregokolwiek z niepokojących objawów, skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem. Więcej o tym co wpływa na stan odżywienia organizmu można znaleźć tutaj.
Wykonaj test ponownieTwoje odpowiedzi mogą świadczyć o ryzyku rozwoju niedożywienia. Porozmawiaj z lekarzem prowadzącym lub dietetykiem, którzy przeprowadzą dokładną ocenę Twojego stanu odżywienia (i ewentualnie sposobu żywienia) i podejmą decyzję o wprowadzeniu zmian w diecie i/lub włączeniu żywienia medycznego. Więcej na temat wsparcia żywieniowego możesz przeczytać tutaj.
Wykonaj test ponownie*Celem testu jest wstępna ocena, czy istnieje ryzyko nieprawidłowości w stanie odżywienia organizmu. Test ma charakter wyłącznie informacyjny i nie może zastępować konsultacji z lekarzem. W żadnym razie nie wolno wykorzystywać go do stawiania diagnozy lekarskiej w przypadku jakiejkolwiek choroby czy problemu zdrowotnego.