Pobyt w szpitalu zazwyczaj jest dużym wyzwaniem zarówno dla chorego, jak i jego rodziny. Jeśli wizyta w szpitalu jest planowana, warto się do niej przygotować. Nie zawsze jednak jest to możliwe. Nawet co drugi pacjent opuszczający szpital może mierzyć się z tzw. syndromem poszpitalnym. Czym on jest? O tym poniżej.
Syndrom poszpitalny, czyli?
Syndrom poszpitalny to stan, którym określa się słabość po pobycie w szpitalu. Ten okres nabytego osłabienia to także czas, w którym obserwuje się wyższe ryzyko powikłań, a nawet częstsze ponowne hospitalizacje. Pacjenci, którzy wrócili ze szpitala mogą odczuwać osłabienie przez kilka dni, tygodni, a nawet miesięcy!
Syndrom szpitalny występuje, ponieważ pobyt w szpitalu, oprócz szerokiej diagnostyki i leczenia, to także często zmiana sposobu żywienia, higieny snu i przyzwyczajeń, które towarzyszą nam w domu. Hospitalizacja zazwyczaj jest niezbędna, a nawet ratująca życie, jednak okazuje się, że po powrocie ze szpitala niektóre osoby mogą mierzyć się z jej konsekwencjami.
Szacuje się, że co 5. pacjent odczuwa długotrwały spadek sprawności po wypisie. W przypadku osób po 65. roku życia mówi się o co drugim pacjencie! Syndrom poszpitalny jest to zatem częsty problem o szerokiej skali, zwłaszcza że każdego roku w Polsce do szpitala trafia 6 milionów Polaków.
Co zatem robić, aby wypis ze szpitala był pierwszym krokiem procesu zdrowienia?
Po pierwsze… żywienie!
Bardzo ważne dla procesu rekonwalescencji jest prawidłowe odżywienie organizmu, zwłaszcza uzupełnienie niedoborów energetycznych i białkowych. W trakcie pobytu w szpitalu zmienia się nasz sposób żywienia – temu okresowi mogą towarzyszyć brak apetytu, niedopasowane posiłki czy brak dostarczania odpowiedniej ilości energii i składników odżywczych. To może przełożyć się na pogorszenie stanu odzywienia pacjenta. Badania wskazują, że większość pacjentów nie zjada nawet połowy posiłków w szpitalu! Dlatego ważne jest, by po powrocie do domu, zadbać o uzupełnienie potencjalnych niedoborów żywieniowych oraz dostarczenie organizmowi wszystkich składników, których potrzebuje.
Bilansowanie diety po powrocie ze szpitala
Oprócz odżywczej diety bogatej w warzywa, owoce czy produkty zbożowe, w czasie osłabienie po szpitalu należy zwrócić uwagę na białko w diecie. Ten składnik wspomaga organizm w trakcie regeneracji, wzmacnia układ odporności, a także stanowi budulec naszego organizmu – w tym naszych mięśni, które w dużej mierze odpowiadają za odczuwaną siłę i aktywność.
Proces rekonwalescencji oraz odbudowa siły są wskazaniem do zwiększenia spożycia białka w diecie. Niestety, w rzeczywistości znaczna część pacjentów po wypisie nie zjada go tyle, ile potrzebuje. W takiej sytuacji – gdy nie jesteśmy w stanie pokryć zapotrzebowania na składniki odżywcze, w tym białko, poprzez tradycyjną dietę – warto skonsultować z lekarzem włączenie doustnych preparatów odżywczych należących do kategorii żywienia medycznego.
Czy tylko odpowiednie żywienie?
W procesie rekonwalescencji oprócz odpowiedniego odżywienia warto zadbać o odpoczynek psychiczny, sen i aktywność fizyczną dostosowaną do możliwości pacjenta. Regularna aktywność poprawia wytrzymałość i siłę mięśniową, a także pozytywnie oddziałuje na samopoczucie.
Całkowite wyeliminowanie przyczyn syndromu poszpitalnego może być trudne, jednak zwracanie uwagi na czynniki ryzyka podczas pobytu w szpitalu może znacząco zmniejszyć szanse na pojawienie się problemów po hospitalizacji. Wyjście ze szpitala po chorobie nie oznacza jeszcze pełnego wyzdrowienia. Powrót do domu warto traktować jako kolejny etap w procesie powrotu do zdrowia, na który pacjent może realnie wpłynąć poprzez odpowiednie odżywianie, regularną aktywność fizyczną, dostateczną ilość snu oraz redukcję stresu.